Facebook
Nenechme to tak!

Složitá zelená pro Zelenského

Tak nám odstřelili na Ukrajině prezidenta Petra Porošenka. Vše šlo nějak až velmi hladce. Na Ukrajině je po volbách, a po zpracování 99 procent hlasovacích lístků získal Volodymyr Zelenskyj 73,21 procenta hlasů, Petro Porošenko 24,46 procenta. Zbytek jsou neplatné, nebo záměrně zničené hlasovací lístky. Podle české metodiky sčítání tedy Zelenskyj vítězí s 74,96 procenta. Ústřední volební komise na Ukrajině zveřejnila, že volby ignorovalo nebo se neúčastnilo 11 milionů voličů, tedy víc jak jedna třetina voličů. Z 29,6 milionu voličů hlasovalo jen 18,4 milionu. Volební účast jen nepatrně přesáhla 62 procent. Oficiální výsledky voleb budou vyhlášeny 1. května a inaugurace bude 3. června.

Trump už volal Zelenskému, poblahopřál mu. Tuto informaci potvrdil sám mluvčí štábu Volodymyra Zelenského, za Zelenským stojí Ihor Kolomojskyj, nejbezohlednější oligarcha na Ukrajině. Zato sám Petro Porošenko obdržel od Washingtonu záruky nedotknutelnosti. Jak bylo zveřejněno už dříve, pro záruky poskytnutí azylu týden před volbami zajel Porošenko k Merkelové a Macronovi. Ano, tak se dělá reálná politika v praxi.

V Kremlu vysvětlili, proč Putin neblahopřál Zelenskému k vítězství ve volbách. Situaci komentoval tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov. Blahopřání je předčasné. A Moskva navíc ještě neuznala regulérnost ukrajinských voleb a dál trvá na naplnění Minských dohod.

Zajímavostí je, že oba kandidáti byli přijati prezidentem Macronem a následné volby proběhly docela nekonfliktně. To může potvrzovat zprávu, že o volbě ukrajinského prezidenta rozhodoval Bílý dům.

Nového prezidenta čeká teď mnoho práce. Například zrušit tzv. antiteroristickou operaci (ATO) a tím ukončit občanskou válku, zrušit výdaje na zbrojení, zastavit vyvážení a obchodování strategických technologií, odstřihnout oligarchy od politiky a tedy snížit korupci na nejnižší možnou míru, nastartovat ekonomiku a posílit státní sektor, zamezit migraci Ukrajinců a odlivu mozků, uvolnit zmražená konta velkému množství ruských firem a bank, napravit křivdy pravoslavné církve (vypálené kostely promoskevské pravoslavné církve) a navrátit její stále zabavovaný majetek, vyšetřit všechny zločiny proti lidskosti a dát Západu jasně najevo, že správu země si budou suverénně dělat sami Ukrajinci, ale Západ jim musí refundovat veškeré škody, co zde napáchal. A takového postupu se velmi pravděpodobně nedočkáme.

 


autor článku: Roman Blaško

redaktor Haló novin, fotograf, 49 let, KSČ