Facebook
Nenechme to tak!

Ukrajinská vláda porušuje ženevské konvence

Před budovou Velvyslanectví Ukrajinské republiky v Praze se 5. listopadu konala demonstrace za ukončení občanské války na východě Ukrajiny. Kromě výzvy za ukončení tamní občanské války i válek jinde ve světě byl vzdán hold minutou ticha za všechny padlé tohoto zbytečného válečného konfliktu.

Nad hlavami účastníků vlálo mnoho vlajek Luhanské lidové republiky, Doněcké lidové republiky či Novoruska. Demonstrující také nesli transparent s fotografií v srpnu zavražděného Alexandra Zacharčenka, nejvyššího představitele DLR. Hlavní projev pronesl Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, který mimo jiné zmínil, že ukrajinská strana dělá vše pro to, aby zneplatnila Minské dohody I a II, nejlépe eskalovanou agresí a vojenskými útoky. Tyto útoky však odnášejí především civilní obyvatelé a jedním z účelů je, aby obyvatelé LLR a DLR došli sami k závěru, že Minské dohody jsou vlastně k ničemu. Vašek dále upozornil, že jenom za měsíc bylo na území LLR a DLR za linií příměří ukrajinskou armádou zabito 25 civilistů, z toho čtyři děti. Doplnil, že mezinárodní organizace pro dohled nad příměřím OBSE tato fakta odmítá zaznamenávat.

Dokonce zástupce vedoucího mise OBSE Aleksandr Hug na tiskové konferenci sdělil, že pozorovatelé organizace nenašli žádný důkaz o ruské přítomnosti na Donbasu. Uvedl to ale až teď, při odchodu ze své funkce. Jak Vašek uvedl, ve vnitrozemí naopak vše funguje, ať už je to ekonomika, sociální sféra, a hlavně kulturní programy zaměřené na ukončení války na Ukrajině. Probíhá rozsáhlá revitalizace vnitřní infrastruktury, která vůbec neprobíhala od dob rozpadu SSSR. Také bylo zmíněno prohlášení Ruské federace o tom, že Ukrajina je fašistický a teroristický stát, jelikož nedodržuje mezinárodní dohody ani ženevské konvence a ostřeluje civilní obyvatelstvo. Podporuje dokonce tzv. Islámský stát, když poskytla těmto teroristům v Cherkovské oblasti možnost začlenit se mezi vojenské útvary. Vašek na závěr popřál »mírové nebe nad hlavou«. Následovala vystoupení za ukončení války v Sýrii a přání, aby se už žádná demonstrace nemusela konat.

Akce měla hojnou účast. Pořádající organizací byla Společnost přátel LLR a DLR. Tradičně nemohla chybět předsedkyně KV KSČM v Praze Marta Semelová, dále pak Ivan Hrůza, Vladimír Sedláček, Jiří Horák, Vladimír Chaloupka aj. Zúčastnili se také zástupci SMKČ, Levé perspektivy v čele s Nikolou Čechem, zástupce Komunistického svazu mládeže Petr Lang a zástupce Českého mírového hnutí a člen předsednictva Světové rady míru Milan Krajča. Levá perspektiva, KSM a České mírové hnutí byly spoluorganizátory demonstrace, jež měla tentokrát mezinárodní rozměr – komunisty ze Syrské arabské republiky zastupoval Nizar Trabulsi, Claudia Martinez Mullenová reprezentovala Jihoafrickou republiku.


autor článku: Roman Blaško

redaktor Haló novin, fotograf, 49 let, KSČ