Facebook
Nenechme to tak!

Chceme, aby se většinové společnosti žilo lépe

KSČM povede do květnových eurovoleb Kateřina Konečná. Ve středečním Rozstřelu řekla, že se považuje za socialistku, která bojuje proti kapitalismu. Europoslankyně také uvedla, že by podpořila hlasování o „czexitu“ v referendu. Na závěr pořadu pak odmítla, že by adorovala Vladimira Putina, Rusko však považuje za partnera. 

Konečná se považuje za socialistku. „Ukazuje se, že kapitalismus není životaschopný systém,“ řekla europoslankyně KSČM na úvod Rozstřelu. 

„Chceme, aby se většinové společnosti žilo lépe. Statisíce lidí žijí na hranici chudoby a nemají šanci se odrazit ode dna. Mladý člověk si nemůže půjčit na byt, natož si na něj vydělat. Něco je v systému špatně a to se musí změnit.“ 

Jsem pro hlasování o „czexitu“

KSČM by podle Konečné podpořila hlasování o vystoupení Česka z EU. „My jsme pro referendum o czexitu od roku 2004. Nemám s tím problém. Pokud nedojde k reformám v EU do tří let, tak bych nebyla pro setrvání. Pokud se však EU vydá cestou větší demokratizace a omezení práv Evropské komise, tak to má smysl,“ řekla Konečná s tím, že význam vidí i v zachování schengenského prostoru.

„Pokud začne vznikat federalistická Unie, kdy bude Česko malou ovladatelnou zemí a nemohlo by si dovolit nic, určitě bych na setrvání netrvala a byla bych pro vystoupení,“ doplnila.

Putina neadoruji, ale Trump dělá horší kroky

Rusko podle komunistky není nepřítel. „Rusko nepovažuji za oblast, ze které bych si měla vzít příklad v sociální oblasti. Ale na druhou stranu ho považuji za reálného partnera, protože je to pro nás výhodné a potřebné. Trump dělá daleko horší kroky než Putin.“ 

Ekonomické sankce, které vůči Rusku zavedla EU, nechápe. „Do Ruska jezdí všichni státníci světa. Nevidím důvod proč jim formálně zavádět sankce.“

Komisi bych osekala pravomoci

Reforma EU podle Konečné spočívá v odebrání pravomocí Evropské komisi. „Určitě nechci evropskou armádu. Musíme reformovat smlouvy. Evropská komise by měla být pouze úřednický orgán a ne že bude rozhodovat o tak složitých věcech jako dnes. Osekala bych její pravomoci a dala bych je do rukou evropských parlamentů.“ 

Kateřina Konečná je místopředsedkyně a euposlankyně KSČM. Do Evropského parlamentu byla zvolena v roce 2014, kdy strana získala tři mandáty. Do letošních eurovoleb, které se konají na konci května povede komunistickou stranu jako nejmladší kandidátka.

„Myslím si, že naše kandidátka je nejmladší ze všech parlamentních stran,“ uvedla mluvčí komunistů Helena Grofová. 

Kampaň, do které hodlají komunisté vložit 7,5 milionu korun, chtějí komunisté s kandidátkou nazvanou „KSČM – Česká levice společně!“ vést hodně na sociálních sítích. Omezí billboardy a chtějí být víc vidět v ulicích. Jejich volební kampaň obsahuje slogan „Dejme EU Konečnou“.

„Evropská unie je ve vážné krizi a pokud to nezměníme, tak hrozí, že se rozpadne a může to vyvolat další vojenské konflikty na území Evropské unie,“ řekla k situaci o Evropské unii Konečná.

Záznam „Roztřelu“ naleznete zde.


autor článku: Ing. Kateřina Konečná

poslankyně Evropského parlamentu, 38 let, KSČM