Facebook
Nenechme to tak!

Svoboda

Mluvčí Syndikátu novinářů Dan Černý má zase jednou jasno. Ve vysílání Českého rozhlasu byl citován jeho objev. V roce 2014 byla Česká republika vyhodnocena jako čtvrtá v pořadí hodnocení států z hlediska svobody tisku. V poslední době se propadla až na dvacáté místo. Podle pana Černého je to způsobeno tím, že Andrej Babiš vlastní několik titulů novin. Tento smělý závěr mne, přiznám se, trochu překvapil.

Pan mluvčí Syndikátu nám zde zcela nepokrytě říká, že dokud většina českého tisku byla v rukou německých a švýcarských vlastníků, byla svoboda tisku na vynikající úrovni. Jakmile část titulů převzal Andrej Babiš, situace se dramaticky horší. Panu mluvčímu zřejmě uniklo, že v médiích není jenom Andrej Babiš českým vlastníkem, ale že je zde několik dalších skupin vlastněných různými českými podnikateli. (Např. pan Bakala.) Jestli účelem sdělení pana mluvčího bylo upozornit posluchače na špatný vliv Andreje Babiše na svobodu českých sdělovadel, nevím. Faktem je, že větší země světa nedovolují, aby významný podíl na trhu masových médií u nich zaujímali zahraniční vlastníci.

A tak mi teď vrtá hlavou: Bylo zárukou svobody tisku jeho vlastnictví Němci a Švýcary a jeho nesvoboda (relativní) je způsobena pouze tím, že je vlastnictví v rukou českých subjektů, anebo tím, že několik titulů vlastní premiér? Odpověď nám nabízí mluvčí syndikátu novinářů, sám zlatoústý Dan Černý, tak to jistě bude pravda. Nebo se mýlím?

 


autor článku: Ing. Jaromír Kohlíček, CSc.

poslanec Evropského parlamentu, člen Svazu bojovníků za svobodu, 66 let, KSČM