Facebook
Nenechme to tak!

Měděné sochy a trnová koruna jsou zachráněny

Chrám Matky Boží v Paříži, který obdivují miliony turistů, v pondělí večer hořel. Střecha a věžička 850 let staré katedrály se zřítila. Čelní věže i mobiliář jsou údajně zachráněny. Videa s požárem obletěla svět.

Prezident vyhlásil mezinárodní sbírku na obnovu. Čecha, znalého historie, jistě napadne hned několik paralel. Střecha katedrály se v poslední době opravovala a zřejmě někde u lešení požár dřevěné konstrukce začal. Při dokončování původní budovy Národního divadla došlo v Praze k podobné tragédii. V Paříži se podařilo o 150 let později 500 hasičů požár lokalizovat. V Praze budova vyhořela do základů. Nějak se zásah nepovedl.

V Paříži byla vyhlášena mezinárodní sbírka, v Praze jsme zůstali u celonárodní.

Prezident Macron měl vyhlásit návrhy na úpravy, zejména v sociální oblasti, které by reagovaly na požadavky hnutí žlutých vest. Požár se stal vítanou záminkou k odložení avizovaného prohlášení. Protože prezident Macron je svou dosavadní praxí úzce spojen s vysokými bankovními kruhy, věřím, že právě od nich přijde pro obnovu katedrály významná podpora. Desítky miliard, které každoročně odcházejí z Komerční matky do mateřské Societé Générale, nabízejí vynikající možnost nepřímého podílu českých občanů na obnově tohoto skvostu gotické architektury.

 


autor článku: Ing. Jaromír Kohlíček, CSc.

poslanec Evropského parlamentu, člen Svazu bojovníků za svobodu, 66 let, KSČM