Facebook
Nenechme to tak!

Učitelům s láskou

Před více než 20 lety jsem navštívil Naarden. Hezké starobylé město s pevností a jedním z výsostných území České republiky mimo náš stát. Už tušíte, kde jsem byl na návštěvě? Ano. Byl to Památník J. A. Komenského. Stará se o něj místní spolek žen a dokonce se »děvčata« učí i základům našeho rodného jazyka. V Naardenu zamřel poslední biskup Jednoty bratrské, a proto je zde jeho památník.

Všude ve světě na Učitele národů vzpomínají pod latinskou verzí jeho jména Comenius. Narodil se 28. března 1592. Proto tento den slaví učitelé i žáci a studenti jako Den učitelů.

Každý z nás chodil do školy. Největší dojem mají zpravidla prvňáčci z paní učitelky. Já si na svoji paní učitelku Dopitovou z Teplic stále vzpomínám. Samozřejmě – po ní přišli další učitelé a nejvíc si z nich připomínám naše třídní ze SVVŠ Mariánské Lázně – paní prof. Marii Divíškovou – učila nás chemii – a prof. Bruno Fridricha, našeho vyučujícího matematiky a fyziky. Dodnes se na srazech maturantů potkáváme. Bohužel už nepotkám vedoucího diplomové práce – prof. Jana Hlaváče. Při studiích jsem u něj byl v laboratoři »pomvědem« a za mnohé mu vděčím.

A já? Několikrát jsem doučoval žáky a studenty, učil zahraniční studenty fyziku a mám za sebou konzultantskou roli u řady diplomových prací. Baví mne to, jen kdyby naši vysokoškoláci věnovali větší pozornost gramatice naší rodné řeči!!

Přiznám se, že vím trochu z praxe, že učit není jednoduché. Proto si učitelů velmi vážím a jsem nadšen z mé mladší dcery. Je totiž učitelkou. Vyučuje angličtinu a francouzštinu. Ohlasy jsou výborné a navíc vidím, že ji tohle poslání vyloženě baví. Znám řadu takových nadšenců a vím, že dobří studenti jsou jejich pýchou. Při besedách na školách v různých koutech republiky je často potkávám.

Tak tedy naši milí učitelé: Všechno nejlepší k svátku a mnoho žáků, jejichž úspěchy se budete pyšnit! Ať se vám daří a vidíte uznání i od rodičů vámi vedených dětí.

 


autor článku: Ing. Jaromír Kohlíček, CSc.

poslanec Evropského parlamentu, člen Svazu bojovníků za svobodu, 66 let, KSČM