Facebook
Nenechme to tak!

Mladá kamioňačka kandidující do europarlamentu: Český řidič potrestaný za pašování migrantů? A co ty neziskovky, které je převáží přes moře?!

MLÁDÍ VPŘED V prvním díle série rozhovorů s mladými politiky kandidujícími do Evropského parlamentu ParlamentníListy.cz představují pětadvacetiletou Annu Vaculíkovou, kamioňačku z Jindřichova Hradce kandidující za KSČM, která chce rovné podmínky pro všechny Evropany.

Živíte se jako kamioňačka. Jak moc je pro zástupkyni něžného pohlaví obtížné zvládnout to mnohatunové monstrum?

Tak každé to auto má to své, řekněme ruční brzda, motorová brzda a tak dále. Ta podstata věci, brzda, plyn, to je všude stejný. Navíc to jsou všechno automatické převodovky. Musím se ale přiznat, kdybych teď dostala, jak říkají řidiči kamionu vozům s manuálním řazením, auto s klackem, tak bych se pomalu ani nerozjela. Jsem rozmazlená z automatu.

Co říkáte na případ českého řidiče, který dostal ve Francii trest za to, že podle soudu pašoval migranty? Myslím, že se hájil tím, že mu do kamionu vlezli bez jeho vědomí…

Já jsem se na to trošku rozhněvala. Tady ta kauza mě docela zajímala už jenom z toho hlediska, že když se převáží migranti přes Středozemní moře v lodích, tak jsem neslyšela o tom, že by potrestali někoho z těch konkrétních neziskových organizací, které to dělají. A to jsou přitom ti, kteří ty migranty na ty lodě přijímají. A oni potom chytnou řidiče kamionu. Tak to mě trochu naštvalo, že je na tohle dvojí metr. Jedni se trestají až moc a druzí se netrestají vůbec.

Ovšem tady šlo podle francouzského soudu o pašování. Myslíte, že mu do kamionu ti migranti vlezli, nebo si je tam sám naložil a pašoval je? 

Těžko říct. Zčásti věřím tomu, že mu tam vlezli. Je ale i možné, že je převážel o své vůli s vidinou nějakého zisku. Do hlavy mu nevidím. Já jsem slyšela o spoustě případů, kdy si migranti byli schopni otevřít i zaplombovaný kamion. Stačí jeden šikovný, který odemkne plombu, otevře dveře, když kamioňák spí, deset jich tam naskáče, ten poslední zase zaplombuje a řidič o tom de facto ani nemusí vědět. A je pravda, že i kdyby o tom řidič věděl, že mu tam někdo leze, tak zkuste se postavit deseti cizincům a říct jim – hele hoši, tak takhle ne.

Jaké máte funkce v lokální politice?

Zastupuji mládež za okres Jindřichův Hradec a jsem v komisi životního prostředí. Takže řešíme kácení stromů, což je u nás ožehavé téma a taky celkově, co se kde postaví.

Čistě hypoteticky, když byste ve volbách uspěla, chtěla byste se v europarlamentu věnovat dopravě, když pracujete jako řidička kamionu? 

Ano, bylo by to pro mě de facto nejbližší téma. Za volantem trávím většinu času.

Co říkáte na nedávné plány Francie a Německa na to, že by čeští řidiči měli mít na jejich území garantován německý či francouzský minimální plat?

Jsem za to, aby řidiči dostávali to, co mají, i když pomineme opatření, které jste zmiňoval. I tak v dnešní době najdeme spoustu firem, kde ti řidiči prostě nedostávají to, co mají. Takže ono celkově, ty mzdy jsou složitější tak trochu.

Jak to myslíte?

Spousta firem totiž platí řidiče kamionů tak, že jim dá takový to určitý nutný zlo, jak se má na papír, a zbytek dostávají dejme tomu na ruku. Potom jsou i firmy, které dávají oficiálně všem kamioňákům peníze takříkajíc na pásku. Se mzdami řidičů kamionů je to složitější. Co firma, to jiný způsob jejich vyplácení.

Byla jste s kamionem v Turecku nebo v Sýrii?

Ne, nebyla.

Kde jste byla s kamionem nejdál?

Těžko říct, co bylo nejdál. Možná Litva, Lotyšsko, Sicílie, spodek Španělska. Teď jezdíme Srbsko a Makedonii. To je vlastně ještě dál.

Nestalo se vám, že by se vám někdo snažil dostat třeba migranty do kamionu? 

Nám se stalo to, že jsme jednou přijeli na parkoviště. Bylo půl druhé ráno. Přítel už byl v negližé, v posteli s večeří. V kamionu jezdím totiž s přítelem, střídáme se.  Já jsem seděla na místě spolujezdce, talíř v hrsti a najednou, neměli jsme zamčeno, svítili jsme v autě, měli jsme zatažené záclonky a najednou zkrátka sem slyšela lup, lup, začali se otvírat dveře a tam dva pánové, kteří z toho byli absolutně v šoku, že já tam sedím, nevěděli co, tak během asi dvou minut ze sebe vymáčkli, jestli náhodou nechci cigaretu. Já jsem mezitím, co to dořekli, chytla dveře a zabouchla jsem, než mi vlastně došlo, co se děje.

O co šlo?

Oni tam kolikrát otevřou dveře, naskočí do auta, hrábnou po první věci, co mají po ruce a utečou. Byl to ale jediný takový případ, který se mi stal. Migranty jsem ale viděla, prošli kolem, pozdravili a nic víc. Často ale jezdí třeba i na nápravě nebo na návěsu kamionu a tam jsou schopni viset do té doby, dokud kamion zkrátka nezastaví.

Měla by mít Evropská unie jednotnou azylovou politiku?  Ptám se v souvislosti s migrační krizí a návrhem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který čeští představitelé odmítli…

Já si hlavně myslím v souvislosti s migrací, že by se mělo pomáhat přímo v těch zemích, odkud ti lidé odcházejí. Ono, když už se sem dostanou, tak je pak těžké je nějak rozlišit. Mělo by se pracovat především tam, kde ten problém je a řešit jej tam. Jelikož ti lidé utíkají z nějakého důvodu. Mají se tam zřejmě špatně, nemají tam takové zdravotnictví a tak dále.

Jak byste to řešila?

No, proč jim třeba neposkytnout nějaké vzdělané lidi, kteří by pak v jejich zemi učili učitele, lékaře a tak dále, aby to jejich prostředí, ve kterém žijí, bylo lepší.

Proč by vás měli lidé volit? Proč by například na kandidátce měli kroužkovat speciálně vás?

Já si myslím, že říkat lidem, aby kroužkovali speciálně mě, je trochu sobecké. Myslím, že člověk by měl volit podle toho, co má v sobě a řídit se podle celkového programu strany. Člověk by si měl volit stranu, která mu je nejbližší.

Abych ale odpověděla přímo na otázku, když už tedy já bych chtěla hlas od toho voliče, tak bych se chtěla zasadit o rovné podmínky pro všechny občany Evropské unie. Jelikož my máme ústavu Evropské unie a v ní se píše, že všichni občané Evropské unie mají mít stejné podmínky, což prostě není. A mám na mysli pracovní podmínky a finanční ohodnocení. Protože v této oblasti jsou strašně velké rozdíly. Když si porovnám cenu potravin u nás a v ostatních zemích v poměru k rozdílu mezi mzdami, tak ten rozdíl je hodně výrazný.


autor článku: Anna Vaculíková

řidička kamionu – dálková přeprava do zahraničí, 25 let, KSČM